Co to jest Akismet i dlaczego jest warty zainteresowania

Każda nowa instalacja WordPress posiada zainstalowane dwie wtyczki. Jedną z nich jest Akismet, który na pewno musi pozostać na naszej liście zainstalowanych wtyczek. Mimo, że Akismet jest „fabrycznie zainstalowany”, to jednak nie jest domyślnie włączony. Trzeba podjąć dodatkowe kroki, aby uaktywnić tą wtyczkę.

Pisałem już wcześniej o tym, co to jest Akismet, jednak z uwagi na wiele pytań, w tym artykule, wyjaśnię ponownie, co jest Akismet i dlaczego warto zacząć go używać od razu. Pokażę również, jak skonfigurować Akismet na własnym blogu WordPress.

Co to jest Akismet?

Akismet jest usługa filtrowania spamu w komentarzach. Nazwa Akismet pochodzi od Automattic i Kismet. Auttomatic jest firmą za którą stoi Akismet a została ona założona przez współzałożyciela WordPress Matt-a Mullenweg.

Wtyczka Akismet wykrywa, łapie i usuwa spamowe (niechciane) komentarze na blogu. Robi to z pomocą własnego algorytmu, który uczy się na swoich błędach i od razu przystępuje do działania.

Na przykład, gdy w jednym czasie na wielu stronach internetowych pojawią się podobne komentarze, Akismet rozpoczyna raportowanie, uznając podobne komentarze jako spam, a następnie wtyczka ta uczy się identyfikować tego typu komentarze jako spam, aby w przyszłości szybciej je wykryć.

Ciekawostka: 14 czerwca 2013 roku, Akismet „złowił” ponad 83 miliardy spamowych komentarzy

Dlaczego warto korzystać z Akismet?

Sukces twojego bloga jest w dużej mierze uzależniony od komentarzy. I jeśli jesteś początkujący – uwierz mi 🙂 – potrzebujesz komentarzy. Na popularnych blogach, ilość spamowych komentarzy dochodzi do 85%. Oznacza to, że na każde 100 komentarzy tylko 15 jest takich, które chcesz widzieć na własnym blogu.

Teraz wyobraź sobie, że co tydzień sprawdzasz samodzielnie wszystkie komentarze na twoim blogu i po przeczytaniu każdego, usuwasz te niechciane, spamowe komentarze. Moderowanie komentarzy na blogu czy jakiejkolwiek stronie internetowej, jest czasochłonne i tutaj Akismet oszczędza każdemu z nas wiele godzin naszego czasu.

Akismet wyłapie i zablokuje SPAM, zanim ten pojawi się na liście komentarzy do zatwierdzenia. To pozwala nam wszystkim skupić swoją energię na moderowaniu komentarzy przez prawdziwych użytkowników.

Jak skonfigurować Akismet na własnym blogu

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to aktywować Akismet.

jak-skonfigurowac-akismet

Po aktywacji, wtyczka Akismet doda nowy element w menu Wtyczki »Akismet. Kliknięcie na Włącz swoje konto Akismet, spowoduje przejście do nowego ekranu – Konfiguracji Akismet.

jak-skonfigurowac-akismet_

Na tej stronie, zostaniesz poproszony o wprowadzenie klucza API Akismet. Zostawimy na chwilę tą stronę otwartą. Wrócimy do niej po utworzeniu klucza API dla Akismet. Kliknij teraz w przycisk Włącz swoje konto Akismet.

Jak uzyskać API klucz do Akismet

Najprawdopodobniej masz otwartą stronę jak na zdjęciu poniżej. Kliknij przycisk Get an Akismet API Key

jak-uzyskac-API-akismet_.

 

Zostaniesz przeniesiony do nowej strony, gdzie wpisz swój adres email, login i hasło. Akismet jest bezpłatny dla nie-biznesu i stron osobistych. Dla stron internetowych dla firm, są różne plany i pakiety. Wybierz opcję, która najlepiej pasuje do ciebie. Kliknij na przycisk SIGN UP, aby kontynuować.

Klikając na SIGN UP przejdziesz do kolejnego ekranu, na którym pojawi się prośba o wybór ceny. Jeśli nie chcesz nic płacić, przesuń suwak w odpowiednią pozycję. Pojawi się informacja z prośbą o subskrypcję lub / następnie prośba o wpisanie imienia i nazwiska. Po zatwierdzeniu pojawi się okno, jak poniżej na zdjęciu.

jak-uzyskac-API-akismet_1

Pamiętaj, że klucz API jest jak hasło. Nie należy dzielić się z nikim. W przypadku utraty lub zapomnienia klucza API, zawsze możesz odwiedzić stronę Akismet.com. Po zalogowaniu zobaczysz klucz API Akismet w miejscu API KEY.

Jak użyć Akismet klucz API na twoi mblogu

Skopiuj swój klucz API Akismet i wrócić do zaplecza Twojego bloga, tam gdzie zostawiłeś otwartą stronę. Jeśli się zgubiłeś, idź do Wtyczki »Akismet i wklej skopiowany klucz API. Po kliknięciu na przycisk Użyj tego klucza, a następnie Zapisz zmiany. Akismet będzie od teraz sprawdzał twoje komentarze.

Zobacz statystyki Akismet

Po zalogowaniu się do swojego bloga, przejdź do Wtyczki »Akismet a zobaczysz statystyki Akismet. Akismet pokazuje liczbę zablokowanych komentarzy, pomyłek i wiele innych informacji.
Polecam co jakiś czas zajrzeć do zablokowanych komentarzy, aby sprawdzić poprawność działania wtyczki Akismet.

jak-uzyskac-API-akismet_2

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci ustawić Akismet na swoim blogu. Mam nadzieję, że masz już własny Akismet API Key i dostrzegasz wartość tej darmowej wtyczki.
Komentarze SPAM, to duży problem. Jak Twoja strona będzie coraz popularniejsza, zauważysz wzrost SPAMU.

Pytania i komentarze proszę zostawić poniżej. Dziękuję 🙂
ps

Zapraszam również na film, na którym pokazuję jak zainstalować Akismet