Wybranie odpowiedniej nazwy domeny dla bloga jest niezbędnym krokiem na drodze do sukcesu. Pomyśl o nazwie domeny jako marki na swojej stronie i jak każdy inny produkt, blog również będzie naprawdę trudno przemianować jeśli zdecydujesz się w przyszłości wybrać inną nazwę. Niektórzy ludzie nie doceniają procesu wyboru domeny, dlatego powstał ten wpis. Zachęcam do tego, aby poważnie podejść do tematu i dokonać właściwego wyboru.

 Na co zwrócić uwagę podczas wyboru nazwy domeny

Wybór nazwy domeny może wydawać się trudny na początku, szczególnie dla początkujących, ale na pewno stanie łatwiejszy, gdy skorzystasz z odpowiednich narzędzi. Poniżej znajdziesz kilka spraw, które musisz wziąć pod uwagę przy rejestracji nazwy domeny.

Słowa kluczowe

Dobre słowa kluczowe w nazwie domeny pomagają w zdobyciu wyższej pozycji w wyszukiwarce. Jednak, aby zdobyć świetną nazwę domeny jak np. pizza.com, może się okazać, że bardzo trudno jest kupić taką domenę, nie wydając ogromnych sum. Ale w miarę nowych rynków niszowych, powstają nowe rozszerzenia domen, dające nowe możliwości zawarcia słów kluczowych w nazwie domeny. Tak więc użyj swojej kreatywności i poszukaj słów kluczowych dla nowej nazwy domeny.

Branding – Budowanie świadomości marki

W poszukiwaniu słów kluczowych czasami zapominamy o naszych użytkownikach i odbiorcach. Upewnij się, że domena jest chwytliwa i łatwa do zapamiętania, aby użytkownik mógł wrócić do twojej stronie i nie zapomnieć o niej. Czasami najbardziej niepowiązane i chwytliwe domeny robią furorę. Weźmy na przykład Google. Słowo to, nie ma nic wspólnego z wyszukiwarką, ale teraz dominuje w sieci. Więc pamiętaj o brandingu podczas rejestracji nazwy domeny.

Długość domeny, łączniki i więcej

Krótsze domeny są lepsze, ponieważ są łatwe do zapamiętania, ale nie tylko ze względu na samą długość wyrazu. Nie byłoby przecież żadnego pożytku, jeśli zarejestrujesz domenę sdfgh.pl ponieważ nie odnosi się do żadnej niszy. Możesz używać myślników w domenie, np. moj-komputer.pl. Unikaj także podwójnych liter w nazwie domeny, bo to zwiększa szanse utraty ruchu. Domen takich jak mojj-kommputer.pl chcesz uniknąć :), ponieważ myli ona użytkownika.

Rozszerzenie domen

Rozszerzenie .com jest najpopularniejszym rozszerzeniem dla domen, jednak nie należy się ograniczać. Wybierz rozszerzenie, które najbardziej odpowiada  twojemu pomysłowi. Jeśli na przykład twój blog jest o organizacji, pomyśl o rozszerzeniu .org. Jeśli jest to strona o charakterze informacyjnym – .info.

Rejestratorzy domen

Istnieją dziesiątki – jeśli nie setki – rejestratorów domen internetowych w Polsce. Na świecie jest ich oczywiście znacznie więcej. Oprócz rejestracji domeny, oferują oni najczęściej znacznie więcej. Polecam jednak wybrać sprawdzonych i tanich rejestratorów. Najważniejsze jeśli chodzi o cenę, jest cena odnowienia domeny w kolejnych latach.

Ci, którzy czytają mój blog dłużej, wiedzą, że polecam sprawdzone rozwiązania. I tak też jest tym razem. Nie znalazłem tańszej opcji od ovh.pl. Cena kupna to 12,16 PLN a odnowienia domeny z rozszerzeniem .pl to wydatek roczny 49.99 PLN. Cena kupna domeny w żaden sposób nie wpływa na jej pozycję w wyszukiwarkach, więc po co przepłacać.

Pomocne narzędzia przed rejestracją domeny

Od kilku lat korzystam z jednej strony, która podpowiada mi bliskoznaczne nazwy domen.
Domai.nr

Domai.nr to innowacyjne narzędzie internetowe, które pomaga odkrywać inne frazy, które mogą pomóc ci wyróżnić się z tłumu.

Podsumowanie

Powszechną praktyką jest aby nazwa domeny była jak najkrótsza, ale również łatwa do zapamiętania. Moim zdaniem, należy z pewnością poświęcić chwilę czasu na burzę mózgów i spisać na kartce najlepsze, a następnie skorzystać z powyższych podpowiedzi i wybrać najlepszą dla siebie.

Powodzenia przy odkrywaniu nowych domen 🙂