W ostatnim roku 28 razy zlecano mi „przerobienie” stron internetowych. Od prostych blogów po skomplikowane sklepy internetowe i złożone skrypty.

21 razy (na 28 !!! ) problemem okazało się prawo do własności domeny internetowej

Dla niewtajemniczonych. Aby strona internetowa „ujrzała światło dzienne” potrzebne są dwie rzeczy: Domena i Serwer.

21 razy webdesignerzy oszukiwali nieświadomych klientów i rejestrowali nazwę domeny na własne nazwisko. Kompletnie nie rozumiem sensu takiego działania. Jedynym wytłumaczeniem jakie przychodzi mi do głowy, jest złodziejstwo i oszukiwanie klientów.
prawa-własnosci-domeny
Przykład:
Mam salon fryzjerski. Poprosiłem webdesignera o zrobienie strony dla mojego salonu. Z racji tego, że nie znam się kompletnie na stronach www, poprosiłem go o …zrobienie strony www. Ten webdesigner, powinien zrobić wszystko jak należy, to jest kupić domenę i serwer. A co webdesigner robi? Webdesigner złodziej, oszust i matacz:

  • rejestruje domenę na swoje na swoje nazwisko – stając się tym samym właścicielem domeny, którą dla mnie wykonuje  – to on decyduje o losach strony, którą dla wykonał i za którą mu zapłaciłem!!!
  • aby zaoszczędzić na pieniądzach, jakie mu zapłaciłem, nie wykupuje oddzielnego serwera tylko umieszcza pliki na swoim własnym serwerze, utrudniając mi dostęp, gdy chcę cokolwiek zmienić na mojej własnej stronie internetowej
  • a najgorsze jest to, że nie poinformuje mnie o tym, że jako właściciel domeny, może z nią zrobić co chce i kiedy chce!!!

Moje pytanie jest następujące?

W jakim celu webdesigner rejestruje domenę na własne nazwisko, skoro wykonuje stronę dla mnie i mojego biznesu?

Kto daje prawo jakimkolwiek webdesignerom do przewłaszczenia sobie praw własności do domeny, która ma być stroną www dla mojego salonu fryzjerskiego?

W efekcie sytuacja wygląda następująco:

Po kilku miesiącach ja, jako właściciel salonu fryzjerskiego chcę zlecić opiekę nad moją stroną innemu webdesignerowi. I okazuje się że wcale nie jestem właścicielem strony, którą dla mnie zrobiono i za którą zapłaciłem.

Oprócz tego ten pierwszy webdesigner nie chce oddać mi plików strony i w 90% przypadków, żąda jakichś kwot za oddanie mi domeny, którą dla mnie kupił a za którą zapłaciłem ja! Potrzebne są wówczas – skomplikowane dla niewtajemniczonych – procedury przenosin praw własności domeny, podpisywanie kolejnych umów i najczęściej dodatkowe koszty.

Kupić i zarejestrować domenę jest banalnie prosto i bardzo tanio. Przenieść prawa własności domeny, to nie jest już taki łatwe, proste i przyjemne działanie.

Takie postępowanie nazywam wprost:

Większość ( nie wszyscy) webdesignerów w Polsce to złodzieje i oszuści!!! Zarabiają na niewiedzy swoich klientów!!!

Jak nie dać się oszukać webdesignerowi?

Jeśli zamierzasz mieć własną stronę www najpierw kup we własnym zakresie domenę i hosting a następnie szukaj designera, który zrobi ci stronę, udostępniając mu hasła i loginy dla administratorów które otrzymasz podczas rejestracji serwera i domeny.

Jak kupić domenę i serwer dla strony internetowej