Jak przenieść bloga na inną domenę
Najprostsza metoda w jaki sposób przenieść bloga z jednej domeny na inną domenę bez straty wartościowych wpisów, komentarzy i całej zawartości.
Wiele osób ma z tym problem, dlatego wierzę, że ten darmowy poradnik pomoże uporać się z tym kłopotem.
Wykonuj dokładnie punkt po punkcie poniższą instrukcję a w kilka minut przeniesiesz bloga z jednej domeny na drugą domenę:
Potrzebujesz dostęp do serwera. Posłużę się przykładem —>firmy hostingowej, którą od zawsze polecam, ze względu na niską cenę i dostęp do cPanel-u.
- Skopiuj wszystkie pliki ze starej domeny
Możesz to zrobić na dwa sposoby.
# Zaloguj się do cPanel-u. Zaznacz wszystkie pliki. Spakuj je, klikając w prawym górnym rogu a następnie powstały plik pobierz na własny komputer.
#Użyj programu FTP : Filezilla - Wszystkie skopiowane pliki umieść na nowym serwerze. Aby to zrobić, możesz posłużyć się, analogicznie jak napisałem wyżej, jednak w odwrotnej kolejności. Osobiście prawie zawsze korzystam z Filezilla
- Skopiuj bazę danych starej domeny. Najprościej to zrobić z pomocą PhpMyAdmin. Tutaj możesz nie pamiętać jak nazywa się właściwa baza danych, szczególnie gdy masz utworzonych kilka baz danych. Z łatwością odnajdziesz właściwą bazę danych a także dostęp do niej, gdy edytujesz plik wp-config.php. Znajdziesz go w katalogu głównym bloga. Dla tych co mają Direct Admin, poszukaj Manadżer Baz MySQL / PHP MyAdmin.
Zaloguj się do bazy danych i 1 klikając właściwą bazę danych ( którą chcesz importować), 2 wybierz zakładkę Eksport. Następnie wybierz opcję 3 Zaznacz tabelę (Add DROP TABLE / VIEW / PROCEDURE / FUNCTION / EVENT statement). 4 Wykonaj (Export) – zapisz bazę danych na własnym komputerze - Edytuj bazę danych – najlepiej edytorem tekstowym Notepad ++. Kliknij w menu Szukaj (CTRL + F). Kliknij zakładkę Zamień. Wpisz w wyższym polu dokładną nazwę Starej Domeny a poniżej dokładną nazwę Nowej Domeny. Kliknij po rawej stronie Zamień Wszystkie. Zapisz zmiany.
- Utwórz nową bazę danych na nowym serwerze i analogicznie jak powyżej przejdź do PhpMyAdmin nowej domeny. Po lewej stronie zaznacz nową bazę danych, a następnie kliknij w zakładkę Import. Wybierz na komputerze bazę danych, zaznacz ją i wykonaj import.
- Wróć do cPanel. Otwórz katalog główny nowej domeny i poprzez edytor kodu, edytuj w plik wp-config.php. Zamień nazwę starej bazy danych na nazwę nowej bazy danych. Podobnie zrób z hasłem bazy danych. Zapisz zmiany
- Well done 🙂 To wszystko. Teraz możesz zalogować się do swojego bloga pod nowym już adresem 🙂 Hasło i login do zaplecza bloga pozostaje takie jak było.
Pomogłem ? Napisz w komentarzu poniżej czy poradnik jest przydatny 🙂 A może coś nie jest zrozumiałe ….
Rzeczowy i precyzyjny poradnik.
Z tego co wiem do WordPressa jest wtyczka odpowiedzialna za eksport stron, wpisów i komentarzy. Wystarczy zainstalować świeżego WPeka i zaimportować dane. Chyba że się mylę..
No nie Darku. Niestety 🙂 Korzystanie z tej wtyczki jest dalekie od doskonałości. Powstaje wiele błędów i nie wszystko jest importowane. A jeśli wszystko zostanie zaimportowane, wówczas należy zmieniać adresy URL w bardzo wielu miejscach.
Muszę przyznać, że nie raz miałem problem z przeniesieniem bazy danych wraz ze zmianą linków do nowej domeny. Najlepszy poradnik w sieci jaki znalazłem. Dziękuję 🙂
Super poradnik! ….ale jednak mam pewien problem. Wszystko zrobiłem jak należy, i storna działa na nowej domenie, jednak pogubił się slideshow i nie mogę się zalogować do kokpitu. Gdy wpisuję http://nowastrona.pl/wp-admin wyskakuje coś takiego: Warning: Cannot modify header information – headers already sent by (output started at /home/tesla/domains/silent-studio.pl/public_html/wp-config.php:1) in /home/tesla/domains/silent-studio.pl/public_html/wp-includes/pluggable.php on line 1196 . Będę bardzo wdzięczny za podpowiedź. Siedzę już 5h i nic:/
@Krzysiek
Najbardziej prawdopodobną przyczyną wydaje się być nieprawidłowe kodowanie pliku wp-config.php
Jeśli tak właśnie jest – postaraj się wykonać wg poniższych zaleceń:
– Pobierz i zainstaluj na komputerze edytor tekstu: Notepad++
– Przed rozpoczęciem przeniesienia plików na nowy hosting, edytowałeś oryginalny plik wp-config.php. Otwórz ten plik przez program Notepad++
– zmień w tym pliku nazwę bazy danych, nazwę użytkownika bazy danych i hasło
– Z menu w Notepad++ wybierz opcję – Plik – zapisz plik kopię jako ( nie zmieniaj jego nazwy! – musi pozostać jako wp-config.php)
– Zapisz ten plik w innym miejscu (np. na pulpicie)
– Przenieś teraz ten plik na swój nowy serwer do głównego katalogu
Daj znać czy pomogło
Irek
Wielkie dzięki! zadziałało. Notepada ++ miałem do edycji bazy danych, ale nie wpadłem na to aby wp-config też tym programem otworzyć (robiłem to notatnikiem). Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc!
@ Krzysiek – Dlatego powstał plik tekstowy wp-config, który posiadał błędne kodowanie. Polecam na przyszłość (aby nie musieć o tym pamiętać) ustawić tak komputer, aby wszystkie pliki tekstowe, otwierane były Notepad-em 🙂
Pozdrawiam 🙂
Witam ponownie, tym razem wracam z nowym problemem:/ i również w tym przypadku będę bardzo wdzięczny za pomoc. Zachęcony sukcesem przeniesienia strony na inną domenę postanowiłem z kolei przenieść drugą moją stronę na inny serwer (domena zostaje ta sama). U operatora dokonałem przeniesienia (zmiany DNS etc.). Skopiowałem pliki strony (też wordpress) oraz bazę danych. Wszystko wgrałem na nowy serwer, oczywiście zmieniłem wp-config (Notepadem:)) ale wyskakuje taki oto błąd ”
Warning: require(/home/tesla/domains/paper-project.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-stats-dashboard/classes/util/WPSDUtils.php) [function.require]: failed to open stream: No such file or directory in /home/tesla/domains/paper-project.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-stats-dashboard/wp-stats-dashboard.php on line 119
Fatal error: require() [function.require]: Failed opening required '/home/tesla/domains/paper-project.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-stats-dashboard/classes/util/WPSDUtils.php’ (include_path=’.:/usr/local/php53/lib/php/’) in /home/tesla/domains/paper-project.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-stats-dashboard/wp-stats-dashboard.php on line 119″ kombinuję, szukam tego błędu ale nie bardzo wiem co mam z tym zrobić. Czy ma Pan jakiś pomysł?
Usuń z plików na serwerze plugin wp-stats. Zaloguj sie do zaplecza i na nowo zainstaluj tą wtyczkę. Powinno byc ok. Daj znac czy pomogło 🙂
Bardzo dziękuję za ten wpis. Zrobiłem wszystko jak w poradniku ale w ostatniej fazie (przy imporcie nowej bazy danych) wyskakuje błąd:
Error: 1044 SQLSTATE: 42000 (ER_DBACCESS_DENIED_ERROR)
Message: Access denied for user '%s’@’%s’ to database '%s’
Nie wiem co zrobić ;/
Jak w ustawieniach domeny przekieruję na docelowy katalog to jest publicznie dostępne ekran instalacji WordPress!
Pomocy 🙂
Dodam tylko, może to ważne, że chciałbym przenieść instalację wordpress pod inną domenę ramach tego samego serwera (home.pl).
Alan. Niestety firma home.pl stosuje autorskie, to znaczy niezgodne ze standardami – rozwiązania. Efektem tego są między innymi tego typu komplikacje. Bez ingerencji „speca” w twój konkretny przypadek, trudno jest podpowiedzieć dokładne rozwiązanie.
Zakładam oczywiście, że export bazy danych zrobiłeś dokładnie wg instrukcji.
Czasami zdarza się również, przeoczenie drobnego elementu.
Dlatego jeśli chcesz samodzielnie uporać się z tym, sugeruję raz jeszcze, dokładnie wg instrukcji wyeksportować bazę danych.
Inne rozwiązanie jakie przychodzi mi do głowy, to brak potrzeby przenoszenia bazy danych, jeśli obie domeny są w tym samym hostingu. Wystarczy zamienić domeny w bazie danych (phpmyadmin) oraz w pliku config.php