Czy ma znaczenie kolor przy projektowaniu wizerunku?

Nie jestem znawcą, ani nawet w najmniejszym stopniu ekspertem od kolorów, jednak myślę że kolor ma znaczenie. Kiedy po raz pierwszy spotkałem się z tematyką znaczenia kolorów na zainteresowanie, pomyślałem sobie, że to chyba jakieś niezłe sztuczki marketingowe. Ale chwilę potem zadałem sobie pytanie, jak wyglądałaby moja strona, gdyby była np. różowa. .. 🙂

Znaczenie kolorów

Wg Dagmary Klekowskiej, psychologa biznesu z firmy DENIGMA, kolor ma spore znaczenie, ponieważ wpływa na naszą psychikę, na nasze odczucia. A jak wiadomo, najczęściej decyzje podejmujemy na podstawie naszych odczuć.

Kolor może zarówno subtelnie zachęcać do kupna jak i skutecznie odstraszać. Kolor może denerwować ale i uspakajać. I dotyczy to praktycznie każdej dziedziny naszego życia.

Znaczenie kolorów przy stronach internetowych jest więc tym bardziej istotne, gdy mamy kilka sekund na zainteresowanie naszą stroną widza. Strona www, logotypy, materiały reklamowe – znaczenie kolorów jest istotne.

rozowy-facebook

Zachęcam gorąco zapoznania się ze znaczeniem podstawowych kolorów, które śmiało można zastosować na swoich stronach internetowych.

SZARY/SREBRNY to ponadczasowy i praktyczny kolor. Kojarzy się z solidnością i co ważne fantastycznie komponuje się żywymi kolorami.

szary-zielony-kolor

CZARNY kolor symbolizuje władzę, moc, trwałość, wytrzymałość, inteligencję, elegancję, ale też zło. Czarny kolor dodaje powagi, wywołuje silne emocje. Dlatego za radą pani Dagmary, lepiej nie go nie nadużywać, ponieważ bardzo łatwo można uzyskać efekt przytłoczenia.

czarny-kolor-strony-internetowej

 

BIAŁY oznacza niewinność, czystość, poczucie bezpieczeństwa. Biały kolor jest najbardziej neutralnym kolorem.

biala-strona-internetowa

NIEBIESKI symbolizuje wytrwałość, niezawodność, mądrość, lojalność. Jesteśmy bardziej wydajni, gdy tylko pracujemy w niebieskim biurze. ten kolor uspakaja.

niebieska-strona-internetowa

ZIELONY oznacza naturę, płodność, wzrostu i bardzo podobnie jak poprzedni kolor, zielony kolor także uspokaja. Ciemny zielony kojarzy się z męskością, konserwatywnym stylem zarządzania, męskością, pieniędzmi i bogactwem.

zielona-strona-internetowa

CZERWONY potrafi przyciągnąć w naturalny sposób. Czerwony kolor wprowadza w stan ekscytacji i kojarzony z energią (jednak nie przesadzaj z czerwonym, ponieważ jego nadmiar wzbudza agresję, na stroni internetowej wystarczy pojedynczy akcent, np jeden element logo, itp). Kolor czerwony pobudza zmysły miłości i chęci dzielenia się jak w Boże Narodzenie czy walentynki.

czerwona-strona-internetowa

ŻÓŁTY kolor kojarzy się z radością, aktywizuje wspomnienie dobrych czasów jak wspomnienia z wakacji. Żółty kolor odpowiada za szczęście, pobudza twórczo, przyspiesza metabolizm co oznacza pobudzenie głodu. Doskonały kolor do restauracji.

zolta-strona-internetowa