Jest początek roku i prawdopodobnie tak jak ja, jesteś pełen optymizmu 🙂 Nowy rok jest jak tabula rasa, to znaczy, że można go na nowo wypełnić czym tylko chcesz!

Niestety, noworoczne postanowienia dla większości są bardzo niestałe, ponieważ najczęściej robimy kilka postanowień, a z końcem stycznia, niewiele już o tym pamiętamy. Postanowiłem podzielić się pewnymi doświadczeniami, których zastosowanie pomoże zachować motywację przez cały rok.

Reszta zależy od ciebie, czy zastosujesz się do niej, czy tylko powiesz sobie – całkiem fajne.
To jest kilka pomysłów do rozważenia. Nie musisz robić wszystkiego, możesz zrobić choć jedno z nich. Najważniejsze aby od razu wykonać działanie.

6 Kroków, Aby 2016 Był Fantastycznym Rokiem

1. Miesięczne wyzwania i cotygodniowe skupienie na konkretach

Problem z długofalowym planowaniem jest taki, że prawie nikt nie widzi go klarownie, ani nie dotrwa do ukończenia realizacji, ponieważ roczny plan jest to zbyt długi okres czasu. Ale jeśli podzielić cel na miesięczne wyzwania, to jest to o wiele bardziej wykonalne. Lub jeszcze lepiej wyznaczyć sobie cel miesięczny, dwumiesięczny lub maksymalnie kwartalny.

Na przykład, jeśli pozbyć się 15 kg wagi, możesz podzielić te 15 kg na cel do osiągnięcia w wciągu 3 miesięcy. Wówczas wychodzi 5kg na miesiąc. A to znaczy, że możesz zacząć od 10-15 minutowych spacerów codziennie. Następnie zacząć truchtać po 5 minut dziennie w drugim tygodniu.

W trzecim tygodniu możesz odrobinę urozmaicić treningi i jednego dnia biegać 10-15 minut a następnego przez 10-15 minut wykonywać brzuszki, pompki, lub jeździć na rowerze. A jeśli do tego wszystkiego zaczniesz jeść więcej białka, i przestaniesz jeść białe rzeczy (cukier, sól, chleb, makaron itp), wówczas osiągnięcie celu staje się tylko kwestią czasu.

Jedyne czego należy pilnować to tygodniowych planów. Stanie się to łatwiejsze, gdy skorzystamy z pomocy kalendarza, w którym będziemy zapisywać sprawy, które należy wykonać w tym tygodniu.
Po pierwszym miesiącu bierzesz własne doświadczenia oraz to czego się nauczyłeś i w kolejnym miesiącu kontynuujesz drogę do celu, ustalając kolejne kroki do jego realizacji.

2. Upewnij się, że ktoś inny zapłaci za twoje odejście od realizacji celu

To jest naprawdę potężna forma motywacji. Chodzi o to, aby ustawić sobie na miesiąc realizację pewnych czynności (bieganie, spacery, itp). Jeśli nie wywiążesz się z postawionych sobie zadań, ktoś inny za to zapłaci.

Na przykład twoje dzieci nie będą mogły oglądać telewizji przez tydzień, lub żona nie będzie miała dostępu do facebooka albo twoja rodzina nie będzie mogła korzystać z auta i będą musieli chodzić na pieszo. Oczywiście twoi przyjaciele lub rodzina, muszą wyrazić zgodę na takie działanie 🙂

Taka motywacja jest o wiele bardziej wydajna, gdy konsekwencje twojego lenistwa będą ponosić najbliżsi.

3. Ktoś inny skorzysta z twojego sukcesu

To jest po prostu odwrotność poprzedniego punktu… Jeśli uda się zrealizować miesięczne wyzwanie, to przyjaciel lub członek twojej rodziny, otrzyma od ciebie coś miłego. To naprawdę miłe, ponieważ zarówno ty jak i twoi najbliżsi będą bardzo mocno zmotywowani i najprawdopodobniej bardzo szczęśliwi.

4. Nie jesteś sam

Jest to możliwe, trzymaj się zmian na własną rękę, ale pamiętaj o jednym. W grupie przyjaciół, działania są bardziej skuteczne. Znajdź ludzi, którzy podobnie jak ty, chcą dokonać zmian w życiu i zgadzacie się nawzajem wspierać na na tej drodze.

Mierz i zapisuj postępy. Użyj arkusza kalkulacyjnego online, aby śledzić rezultaty jakie robisz lub robicie każdego dnia lub tygodnia. Jeśli pracujecie w grupie, sprawdzaj innych jak sobie radzą.

5. Metoda małych kroków

Zamiast próbować zmienić wszystko na raz i podejmować drastyczne kroki, spróbuj zacząć od małych wyzwań, które stopniowo będą się rozrastać na inne dziedziny życia.

Więc zamiast pracować nad swoim celem przez godzinę dziennie, spróbuj zacząć od kilku minut dziennie. W ten sposób łatwo wprowadzisz nowy zwyczaj w swoim życiu. Stopniowo będziesz zwiększał dawki.

Gdy zaczniesz od wielkich wyzwań, twój umysł będzie się buntować przeciwko zmianie, ponieważ nie jest do tego przyzwyczajony. Jeśli chcesz zdrowiej się odżywiać, zacznij dodać warzywa do każdego posiłku. To lepsze niż od razu przerabiać drastyczną dietę. 

Pamiętam swoje przygotowania do maratonu. Gdy zaczynałem samodzielnie, biegałem po 30-45 minut dziennie i pamiętam jak po kilku dniach znienawidziłem bieganie. Jednak zmieniłem to na codzienne biegi po 5 minut, trzy tygodnie potem przebiegłem pół maraton – Zobacz tutaj relację.

6. Bądź ciekawy

Zamiast myślenia „jestem beznadziejny”, gdy na początku będą porażki, zacznij myśleć o jako o procesie uczenia się. Każda porażka jest tylko kolejną informacją, która mówi ci, że taki sposób nie działa. Spróbuj innego sposobu.

Jest to elastyczny sposób myślenia, który pozwala radzić sobie z wszelkimi przeszkodami lub zmianami, które się pojawią z twoim życiu. Zamiast być dla siebie surowym, bądź ciekawym. Ciekawe co z tego będzie…

Jeśli chcesz dołączyć do mojego Darmowego Kursu Online, na temat Skutecznej Metody Planowania i Realizacji Celów, Kliknij w link poniżej i zapisz się już teraz.

zapisz-sie-darmowy-kurs-irekwrobel