Kiedy inwestujesz w rozwój osobisty, to przede wszystkim bierzesz odpowiedzialność za swoje życie, za okoliczności jakie ci się przydarzają i szczęście (które przychodzi do każdego, kto wytrwale pracuje).

Czy warto poświęcać czas na tzw. rozwój osobisty?

Rozwój osobisty w ostatnim czasie, zaczął być kojarzony z umiejętnością motywowania samego siebie. Rozwój osobisty to przede wszystkim zdobywanie umiejętności.

Z jednej strony mogą to być umiejętności, które pomogą rozwijać ci się zawodowo: Photoshop, HTML, WordPress, AdWords, czy zaawansowany Excel, a z drugiej strony umiejętności interpersonalne, jak choćby komunikacja, prezentacja, czy umiejętności podejmowania decyzji.

Każda nowa umiejętność, którą posiądziesz, wyróżnia ciebie na rynku pracy i może pomóc oddzielić się od setek innych kandydatów.

Zatem, przyszliśmy na ten świat z wolną wolą. Albo weźmiesz odpowiedzialność za swoje życie, albo usiądziesz i nie będziesz podejmować wysiłku aby zatroszczyć się o swoje życie. Bądź pewny, że wówczas to inni ludzie będą o nim decydować. Jeśli nie jesteś na nie przygotowany i nie żyjesz pro aktywnie, będziesz wówczas tylko reagował na to, co dzieje się wokół ciebie.

Tak to jest z naszym życiem. Nic nie jest gwarantowane. Czasami idzie gładko, a czasami wręcz odwrotnie. Dotyczy to twojej pracy, relacji, zdrowia, czy jakiejkolwiek innej sfery życia. Biorąc pod uwagę, wszystkie jego aspekty, trzeba planować, wyznaczać cele, przygotować się i działać, najlepiej jak się tylko potrafi.

3 powody, dla których warto zainwestować w rozwój osobisty

rozwoj-osobisty-nowydochod-

1. Nawiążesz nowe znajomości osobiste lub biznesowe

Nieodzownym elementem rozwijania samego siebie, jest uczestnictwo w szkoleniach, kursach lub seminariach. Za każdym takim spotkaniem, będzie rosła ilość ludzi, które znasz. Czasami są to zwykłe znajomości a czasami przeradzają się one w partnerstwa biznesowe lub osobiste.

Poznajesz ludzi, którzy pomogą Ci dotrzeć tam, gdzie chcesz dojść. Takie znajomości i relacje to również system wsparcia, gdy będziesz przeżywał trudne chwile

2. Większe zaufanie do samego siebie

Im więcej umiejętności masz, tym pewniej będziesz się czuł. Będziesz mieć więcej tematów do rozmów, w towarzystwie. Większa wiara w siebie i swoje umiejętności, to możliwość przeżywania ekscytującego życia, na które zasługujesz

3. Będziesz uczyć się nowych rzeczy i rozwijać się jako osoba

Rozwój osobisty to więcej, niż tylko inwestycja w swoją karierę. To inwestycja w rozwój świadomości i tożsamości. Za każdym razem gdy bierzesz udział w szkoleniu, najczęściej odnajdziesz w sobie nowe pomysły lub inspiracje do działania.

Od czego zacząć?

Po raz kolejny pewnie, usłyszysz to samo.

Najlepiej jest zacząć od siebie. Zainwestować w rozwój osobisty i pracować nad tym, aby być lepszym sobą.

Gdy zaczniesz to robić, wszystko inne przyjdzie zacznie układać się jak puzzle. Relacje, twoja praca, twoje życie do domu, a nawet finanse. To nie znaczy, że nie będzie wyzwań i przeszkód. Zawsze są. To po prostu oznacza, że gdy one przyjdą, będziesz lepiej na nie przygotowany.

Jak dokładnie można zacząć rozwój osobisty?

Opracuj indywidualny plan działania lub zrób listę kontrolną, wg której będziesz postępować. Powinna to być w miarę elastyczna forma i ma służyć jako przewodnik tego, co chcesz osiągnąć. Zapisz ją koniecznie w takim formacie, w jakim najłatwiej będzie ci kontrolować postępy. Na przykład:

Zdrowie

 • Zacząć gimnastykować się 1 x tydzień
 • Zmniejszyć spożycie tłuszczów i spróbować jeść owoce lub warzywa – jedno dziennie
 • Wypić dodatkową szklanką wody każdego dnia
 • Chodzić spać pół godziny wcześniej
 • Odstawić sztuczne jedzenie

Edukacja intelektualna

 • Przeczytać jedną książkę co tydzień
 • Iść do galerii sztuki, teatru lub koncert – raz w miesiącu
 • Poznać nowy gatunek muzyczny lub wykonawcę
 • Poznać sposób myślenia filozofa lub postaci literackiej

Rozwój emocjonalny lub duchowy

 • Nauczyć się modlić / medytować / relaksacji
 • Znaleźć więcej czasu dla siebie
 • Znaleźć więcej czasu dla rodziny i przyjaciół
 • Nauczyć się podstaw pozytywnego myślenia

Przebieg zawodowy

 • Nauczyć się Excell / Word / PowerPoint
 • Nauczyć się podstaw programowania
 • Nauczyć się podstaw księgowości

Możesz opracować jakikolwiek plan lub harmonogram, który pasuje do Twoich upodobań i potrzeb. Ważnym elementem jest dokonanie świadomej decyzji, dotyczącej czynnego udziału w rozwoju osobistym. Zawsze bądź gotów, aby się rozwijać, zachować otwarty umysł i uczyć się nowych rzeczy.

Korzyści z inwestowania w rozwój osobisty

rozwoj-osobisty-nowydochod-korzysci

Korzyści można wymieniać prawie w nieskończoność. Wszystko zależy od ciebie samego. Wg mnie, najważniejsze w rozwoju osobistym jest to, aby żyć. Żyć świadomie, Tu i Teraz. Żyć marzeniami i realizować je, jedno po drugim.

Inwestowanie w rozwój osobisty, to również wyjazdy i podróże. Niejednokrotnie bowiem jest tak, że szkolenia, kursy, seminaria czy wykłady odbywają się kilkadziesiąt, kilkaset czy kilka tysięcy kilometrów od miejsca zamieszkania. A wiadomo przecież, podróże kształcą 🙂

Inne najważniejsze korzyści :

 • Będziesz aktywny i będziesz mieć wpływ na zmiany w twoim życiu
 • Poczujesz, że jesteś naprawdę dobry w swojej dziedzinie
 • Będziesz spełnionym człowiekiem
 • Będzie ci łatwiej utrzymać kontrolę nad swoimi reakcjami i emocjami
 • Łatwiej określisz swoje cele
 • Będziesz żyć bardziej świadomie
 • Twoje myśli staną się w końcu bardziej ukierunkowane i skupione
 • Zdobędziesz więcej pewności siebie i zaufania
 • Zdobędziesz nowe umiejętności, kwalifikacje, pracę
 • Wiele, wiele więcej

Poświęć trochę czasu, aby inwestować w siebie, poprzez rozwijanie wszystkich aspektów twoje życia.

I na koniec historia..

Pewnego razu, profesor na uczelni, zapytał swoich studentów, który organ ciele człowieka, jest absolutnie, najważniejszy, bez którego nie da się żyć.

Studenci różnie odpowiadali. Jedni mówili, że mózg, inni że serce, jeszcze inni, że to płuca i wątroba.

Profesor przerwał dyskusję i powiedział:

– Nieprawidłowa praca, któregokolwiek z organów, powoduje zejście pacjenta. Każdy z nas żyje w kilku sferach: finansów, rodziny, przyjaciół i znajomych, zdrowia, seksu i miłości, pracy.

– Każda z nich jest bardzo ważna. Nie ma mniej i bardziej ważnych. Wszystkie one są bardzo istotne i jeśli choć jedna z nich nie będzie działać jak należy, wpłynie to na wszystkie inne. Dokładnie tak samo jak z organami w ciele człowieka….

Zatem zacznij żyć 🙂

Przypomnij sobie swoje marzenia, zapisz się na kurs, kup książkę. Ucz się i rozwijaj, abyś u schyłku swojego życia, nie żałował…