jak-pisac-bloga

Jak pisać bloga ?

Zdecydowałeś się wybrać swoją niszę, czyli ogólny temat na jaki będziesz pisać bloga. Twoja nisza jest wiedzą i/lub rodzajem informacji , które udostępniasz swoim czytelnikom w swoich artykułach .
Część osób wybiera szerokie lub wąskie nisze. Np można pisać szeroko o samochodach ale można tez pisać wąsko o samochodach marki Audi A4. Wybór może być oparty o twoje interesy lub twoje produkty / usługi lub twoją pasję / hobby.

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pozwolą ci odnaleźć idealną dla ciebie niszę.
Weź teraz kartkę i długopis i przejdźmy do pisania!

 1. Jakie jest Twoje doświadczenie i / lub w czym jesteś pasjonatem ? Identyfikacja korzeni swoich pasji i / lub wiedzy. Może to być proste do określenia jak kariera czy hobby, itp. Zapisz swoje podstawowe korzenie a następnie znajdź te, które najbardziej Cię interesują
 2. W jakich obszarach jesteś najbardziej kompetentny ? Pomyśl o tematach, w których masz bogactwo wiedzy. Następnie zaznacz te tematy, w których masz największą wiedzę do pisania artykułów. Trudno jest kreować się na eksperta, jeśli nie wiesz lub nie masz żadnych doświadczeń na ten temat
 3. Jaki jest twój ostateczny cel pisania artykułów ? Większość autorów – ekspertów wybiera pisanie artykułów w oparciu o wyniki popularności danego tematu lub intratności tematu. Możesz być dziennikarzem lub ekspertem. Zdecyduj się, w którym kierunku chcesz pójść i jak pisać bloga, pamiętając o tym, jakie produkty lub usługi, są odpowiednie dla Twoich pasji i swojej wiedzy ? Wymień je obok odpowiednich odpowiedzi, które wymieniłeś w pytaniu 2.
 4. Napisz i opublikuj! Jeśli odpowiedziałeś na pytania 1-3, gratulacje! Po prostu zidentyfikowałeś swoje główne nisze i powinieneś mieć burzę mózgu za sobą. Rozważ raz jeszcze swoje odpowiedzi na pytania 1-3. Pakiet odpowiedzi na każde z Tych pytań jest unikalnym pakietem informacyjnym, który możesz i powinieneś wykorzystać na blogu. Stanowić to będzie bardzo istotne pomysły na pisanie treści.
  Pamiętaj: Czytelnicy będą na tobie polegać jako na informacji unikalnej i cennej. Pamiętaj, aby zdobyć i utrzymać ich uwagę dając jakość informacji zorientowanej na czytelnika. Następnie możesz promować zasoby.
 5. Podkręcanie twojej niszy. Kiedy już artykuły zostały opublikowane w wybranej niszy, możesz udoskonalać swoje artykuły, aż odkryjesz bardzo precyzyjne potrzeby w niszy, które odpowiadają Tobie i Twojej grupie. Przyglądaj się uważnie, które z tematów powodują najlepszą reakcję czytelników. Pomoże to uściślić i bardziej zdefiniować twoją niszę.

Kto by nie chciał budować swojego biznesu i życia wokół swoich pasji ?

Jesteś pasjonatem swojej wiedzy. Pokazujesz to w swoich artykułach – pisząc to, co wiesz i oczywiście opierając się o to, co wiesz,  Tak można kontynuować, odkrywać i badać nowe informacje każdego dnia.

6 Thoughts on “Jak pisać bloga czyli Czytanie jest trudne do …pisania”

 • Możemy się w czymś specjalizować, pisać o tym, ale któregoś dnia tematy po prostu się wyczerpią i jest koniec. Warto w takim wypadku dalej się dokształcać, aby w przyszłości mieć o czym pisać. Blog to świetna sprawa, ale nie wygląda to tak kolorowo jak się wszystkim może wydawać 🙂 Pozdrawiam.

  • Denis. Tak będzie zawsze gdy wybierzemy temat, który tak naprawdę nas nie interesuje. Nie jest naszą pasją!!!
   Znam to z własnego doświadczenia i nie tylko własnego.
   Dlatego w moim darmowym kursie piszę i mówię o tym, jak bardzo ważne jest na początku wybór tematu, o którym już dziś mógłbyś mówić i opowiadać godzinami 🙂
   W przeciwnym razie będzie to nasza niewdzięczna praca!!

   • Z tym, że nie zawsze wszystko wiemy nawet, gdy się czymś interesujemy. Pamiętam jak moją ogromną pasją było pisanie programów dla własnych potrzeb. Gdy tylko zająłem się tym zawodowo to ta pasja przestała aż tak wciągać. Dopiero, gdy rzeczywiście robimy to co lubimy mamy z tego największą satysfakcję

 • Denis jeśli czym się interesujesz to cały czas rozwijasz swoją wiedzę, czerpiesz ją z różnych źródeł nigdy nie poprzestajesz także cały czas jest o czym pisać aczkolwiek przychodzą czasami kryzysy 🙂

 • Najlepiej pisać w niszy w której jest się pasjonatem lub ekspertem.
  Tematy oczywiście mogą się wyczerpać ale często pomysły na nowe artykuły bierzemy czytając inne blogi. Poza tym czytelnicy w komentarzach często pytają o coś. Jeśli odpowiedź na to pytanie będzie trochę dłuższa lub będzie wymagała szerszego komentarza to warto na ten temat napisać nowy artykuł.
  Życie samo podsuwa tematy. Trzeba tylko notować to co przyjdzie nam do głowy, żeby nam nie umknęło.
  Pozdrawiam,
  Jacek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *